Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar
Poland Middle and High School students at the Youth Leadership Summit
Poland Middle and High School students at the Youth Leadership Summit
PSHS Girls Soccer
PSHS Girls Soccer Photo Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Cheerleaders
PSHS Cheerleaders Photo Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Boys Golf
PSHS Boys Golf Photo Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Volleyball
PSHS Volleyball Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Boys Soccer
PSHS Boys Soccer Photo Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Football
PSHS Football Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Flagline
PSHS Flagline Credit: Jeremy DeMarco
PSHS Marching Band
PSHS Marching Band Credit: Jeremy DeMarco
Poland Football Dog Pound
Dog Pound vs. Marlington Credit: Jeremy DeMarco
expand the news ticker

Sports Awards

Athletics Awards

2018-2019

Fall Athletic Awards 2018

Girls Soccer

Sectional Champions

Northeast 8 Conference Awards
 1st Team: Avery Grischow and Brooke Bobbey

2nd Team: Molly Malmer, Halle Sebest, Carolyn Boccieri, and Teegan Graff

Brooke Bobbey: 2nd Team All-State
Brooke Bobbey: 1st Team All-District
Teegan Graff: 2nd Team All-District 
Kat Partika: Honorable Mention All-District

Brooke Bobbey: 1st Team All-County
Teegan Graff: 2nd Team All-County
Gabby Romano: Honorable Mention All-County

              

Boys Soccer

Youngstown District Boys Division 2 Assistant Coach of the Year – Bill Storkel

Youngstown District Boys Division 2 JV Team of the Year

Team Academic Award (awarded to teams that average at least 3.0 GPA)

Youngstown District Senior Academic Award – Brennen Testa

Youngstown District Boys Division 2 Awards:

1st Team All-District – Brennen Testa

2nd Team All-District – Adam Rumble

Honorable Mention All-District – Zack Nemeth

Mahoning/Columbiana County Awards:

1st Team All-County – Zack Nemeth, Sam Scotford

Honorable Mention All-County – Jake Bacon

Northeast 8 Conference Awards:

1st Team All-Conference – Brennen Testa

2nd Team All-Conference – Adam Rumble, Sam Scotford, JP Allsopp

 

Volleyball

Northeast 8 Conference Awards 

Second Team: Lauren Melilo

 

Girls Tennis

Northeast 8 Conference Awards 

1st Team: Sophia Delatore and Adeline Schweers

2nd team: Katie Jacobson, Sydney Scotford and Ally Andrews

 

Football 

All American Conference Awards

First Team: Carson Magni, Scott Campbell and Mikey Kushner

Second Team: Mitchell Frederick, Cole Kosco, Zach Ellis, Steve Bannon and Hayden Kaschak

 

Girls Golf

Northeast 8 Conference Champions

Sectional 3rd Place Finish

District 4th Place Finish

Team State Qualifier

Team Members: Jenna Jacobson, Marlie McConnell, Elena Cammack, Jenna Timko, Gianna Myers, and Carly Ungaro. Head Coach Joe Colella

Northeast 8 Conference Awards 

First Team: Jenna Jacobson, Carly Ungaro, and Marlie McConnell 

Second Team: Gianna Myers and Elena Cammack

 

Boy’s Golf

Northeast 8 Conference Champions

Team Members: Joey Iberis, Alex Rapp, Jake Snyder, Luke Nord and Kyle Koziel

Sectional Champions

State Golf Qualifier

Alex Rapp- Finished 11th in Division II 

Northeast 8 Conference Awards 

First Team: Alex Rapp and Luke Nord Jake Snyder

Second Team: Jake Snyder and Kyle Koziel

Northeast 8 Player of the Year: Alex Rapp 

First Team all Northeast Ohio: Alex Rapp

Second Team All Northeast Ohio: Jake Snyder

Honorable Mention All Northeast Ohio: Luke Nord and Kyle Koziel

 

Girls Cross Country

Northeast 8 Conference Champions

Team Members: Emily Denney, Ellen Ethridge, Jackie Grisdale, Ella Harrell, Riley Norris, Sydney Norris, Halle Sebest, Gianna Stanich and Haley Trolio

Northeast 8 Conference Awards 

First Team: Jackie Grisdale, Gianna Stanich, and Halle Sebest, 

State Qualifier Runner: Jackie Grisdale and Halle Sebest

Player of the Year Award:  Jackie Grisdale

 

Boys Cross Country

Northeast 8 Conference Awards 

First Team: Geno Gallo and Tony Gallo

Athletics  |  3199 Dobbins Road  |  Poland, Oh 44514
Phone:330-757-7021